7. oddíl skautů a skautek z Přimdy

7. oddíl byl založen 1.11.2018. Město Přimda poskytlo prostor pro klubovnu v přízemí nově opravené části Městkého úřadu Přimda.

Kdo vede 7. oddíl z Přimdy?
Vedoucí oddílu je Věra Končická "Sluníčko" - má za sebou všechna školení a zdravotní kurzy nutné pro práci s dětmi, vyžadované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Vedením oddílu se zabývá již od roku 1994.

V NAŠEM ODDÍLE
- zažiješ různá dobrodružství
- budeš poznávat přírodu
- naučíš se tábořit v přírodě (rozdělávat oheň a postavit si stan)
- naučíš se samostatnosti
- zahraješ si nové hry
- najdeš tu nové kamarády

Kdo to jsou vlastně skauti?
Skauting do naší země přivezl z Anglie již v roce 1911 profesor Antonín Svojsík. I když třikrát byly myšlenky skautingu umlčeny totalitními režimy, má dnes Junák - svaz skautů a skautek ČR přes 50.000 členů a je největší výchovnou organizací mladých lidí v České republice. Zároveň je členem mezinárodních skautských organizací. Svou činností a výchovou mladých lidí si vydobyl výjimečné postavení a uznání u státních institucí, respektovaných organizací a významných osobností.

Co je Junák za organizaci?
Je to dobrovolné, nezávislé a nepolitické sdružení ve smyslu zákona č. 83/1990 Sb. sdružující své členy a členky bez rozdílu národnosti, náboženského vyznání, politického přesvědčení, rasy nebo jiných rozdílů. Skautské oddíly působí ve více než tisíci městech a vesnicích po celé naší zemi. Sdružují jak chlapce, tak děvčata od šesti let, ve třech věkových kategoriích. O jejich program se stará několik tisíc dobrovolných vedoucích a činovníků.

Jaké má skauting poslání a jaké si klade cíle?
Posláním Junáka je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k sobě samým, bližním vlasti, přírodě a celému lidskému společenství.

Co skauting nabízí?

Mezinárodní rozměr
Junák je moderní organizací, která má globální rozměr. Umožňuje svým členům setkávání s mladými lidmi z celého světa. V jazykových táborech, na mezinárodních expedicích a setkáních podporuje komunikační schopnosti, odstraňuje předsudky a ostych před příslušníky jiných národů a kultur. Bohatých mezinárodních zkušeností pak také využívá při tvorbě programů.

Humanitární rozměr
Mimo tradičního oddílového programu se členové Junáka zapojují nebo pořádají akce pro veřejnost. Patří k nim různé humanitární sbírky, pomoc při zajišťování akcí (např. Dětský den) či organizace programů pro domovy důchodců, léčebny či dětské domovy. Přímý styk s lidmi, jimž osud určil žít v odlišném prostředí, než na jaké jsou děti zvyklé, vede k odbourávání lhostejnosti a ke snaze těmto "znevýhodněným" jedincům či skupinám pomoci.

Celostátní rozměr
Ke skautskému programu patří též pořádání celostátních soutěží, které motivují účastníky k prohlubování svých znalostí a k zlepšování dovedností. Závody a soutěže v mnoha oborech (sportovní, přírodovědné, divadelní, fotografické, pěvecké či literární) podporují rozvíjení talentu každého jedince. Zvláštní skupinu pak tvoří celostátní Závody vlčat a světlušek a Svojsíkův závod pro skauty a skautky, kde mohou družiny navzájem poměřit své síly, schopnosti a znalosti, které získali během skautské výchovy.

Jak přihlásit své dítě do skautského oddílu na Přimdě?
Oslovujeme děti od šesti let. Oddílová činnost se zaměřuje na hodnotovou výchovu dětí a současně vychází vstříc jejich specifickým zájmům. Programová náplň zahrnuje 26 hlavních a 80 dalších aktivit v oblastech jako je sport, věda a technika, kultura, přírodověda a další. Všichni jste vítáni kdykoliv v době schůzek. Rodiče se mohou přijít informovat a děti vyzkoušet zajímavý program. Scházíme se ve skautské klubovně v přízemí opravené části Městského úřadu Přimda na náměstí Republiky 112. Družinové schůzky se konají jednou týdně dle rozpisu a výpravy a různé další akce pořádáme jednou až dvakrát měsíčně o víkendech či malých prázdninách. O letních prázdninách vrcholí naše celoroční činnost táborem.

Jaký je roční příspěvek?
Naše organizace je nezisková. Členské příspěvky slouží na pokrytí výdajů souvisejících s výchovnou činností oddílu včetně pořizování vybavení oddílu. V roce 2024 vybíráme 750,- Kč /rok.

Co čeká Vaše dítě v oddíle?
Program je přizpůsoben věku dítěte. Obecně platí - výtvarná, tělesná, vzdělávací činnost, jedno i vícedenní výpravy, letní tábory ...